Nacházíte se zde: Úvod Projekty Druhý krok Co je smyslem projektu Druhý krok

Co je smyslem projektu Druhý krok

Vážení rodiče,

v letošním roce se budete moci setkat ve třetích třídách s projektem Druhý krok. Každá škola má za úkol se žáky uskutečňovat primární prevenci. Existuje hodně nabídek v této oblasti pro starší děti. Projekt Druhý krok je jedním z mála projektů pro děti od předškolního věku až do 3. třídy. Osobně jsem byl na jaře 2017 přítomen  ukázce projektových aktivit, které vedla školní psycholožka ze školy v Horce. Poté jsem o projektu s paní psycholožkou hovořil - její zkušennosti byly velmi pozitivní. Když se objevila možnost zapojit se, neváhali jsme.

Cílem projektu je pomoci dětem zvládat jejich emoce, drobné trable, které může přinášet soužití se skupinou vrstevníků, naučit je postupy, díky kterým si lépe poradí v každodenních situacích. Projekt není složitý, spočívá v proškolení učitele (proběhlo v srpnu) a v zapůjčení sady materiálů, která je jinak poměrně drahá. V jedné třídě (3.A) bude učitel ve výchovách využívat cca jednou týdně připravené aktivity projektu, ve druhé, srovnávací (3.B) bude pracovat běžným způsobem, jako dosud. Případný rozdíl vyhodnotí vyslaný zástupce Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, která projekt zastřešuje.

Pro naši školu se příliš nemění, prevenci musíme dělat ve všech třídách. Ve třetích letos pouze umožníme posoudit, jaké zlepšení projekt přináší pro děti.

Jako ředitel školy musím říci, že pokud občas řeším připomínky rodičů, velmi často se týkají nevhodného chování spolužáků. A právě v tom by nám měl tento projekt pomoci. Věřím, že nás v úsilí zlepšovat vztahy ve třídách a tím přispívat ke spokojenosti dětí, podpoříte.

Ing. Ivo Mikulášek, ředitel školy

V Dobroníně 14.9.2017